
Lahden Rauhankadulla sijaitseva vuonna 1945 valmistunut kerrostalo siirtyi muutama vuosi sitten Heimstadenin omistukseen, joka on yksi Euroopan johtavista asuinkiinteistöyhtiöistä. Suomessa yritys toimii yhteistyössä Kodiston kanssa, joka vastaa kotien vuokrauksesta.
Heimstadenille on tärkeää, että arki sujuu, kodeissa viihdytään ja että kodit ovat nykyaikaisia. Rauhankatu 2:n vuokra-asunnot on saneerattu lattiasta kattoon ja taloyhtiön yleiset tilat on remontoitu hyvällä maulla.
Myös vastuullisuus on tärkeä osa asumisen arkea. Taloyhtiössä on käytössä aurinkopaneelit, joiden tuottamalla energialla lämmitetään käyttövettä, sähkösopimus on vaihdettu vihreään ja jätteiden kierrätys on hyvällä tasolla.
Yksi Rauhankatu 2:n asukkaista on 20-vuotias ”Marianne” (nimi muutettu haastateltavan pyynnöstä), joka on asunut yhtiössä muutaman kuukauden. Vinkin kauniista ja viihtyisäksi remontoidusta vuokrakodista antoi samassa talossa asuva ystävä.
”Parasta asunnossa on näkymät, kun asuu ylemmissä kerroksissa ja kauniit pinnat. Keittiö on ihan mun lempiasia asunnossa. Ja parasta asuintalossa on, että rappukäytävät ovat siistit ja sijainti on todella hyvä. Täällä on rauhaisaa, kun ei olla ihan ydinkeskustassa ja silti tästä menee kävellen vain kaksi minuuttia keskustaan”, Marianne kertoo asumisesta Rauhankadulla.
Asukkailla on mahdollisuus kierrättää taloyhtiössä sekajätettä, muovia, kartonkia, paperia, lasia sekä biojätettä. Kierrättäminen toteutuu asukkailta hyvin, asukkaat osaavat lajitella jätettä ja roskat osataan viedä sinne, minne ne kuuluvat. Tästä kertoo välillä hyvinkin täynnä olevat kierrätysastiat. Kun kaikki on samassa paikassa, on kierrättäminen todella helppoa. Marianne itse kierrättää metallin, biojätteen, sekajätteen ja energiajätteen.
Taloyhtiössä hyödynnetään aurinkopaneeleja käyttöveden lämmityksessä ja asuntojen sähkö on 100 % uusiutuvaa energiaa, mikä ilahduttaa myös Mariannea. Se, että taloyhtiön sähkö tuotetaan luontoa säästävällä energiaratkaisulla, oli positiivinen tekijä asunnon valinnassa.
”Tiesin, että yhtiössä on aurinkopaneelit. Perheessä on aurinkopaneeleja tuntevia ihmisiä, jotka olivat todella iloisia siitä, että asunnossa on otettu paneelit käyttöön. Suosin myös itse vihreää energiaa”, kertoo Marianne.
”Rauhankatu on loistava asuintalo sellaiselle, joka ei tarvitse välttämättä autoa, koska kaikki on kävelyetäisyydellä. Oma rauha, nätit pinnat ja kodin henki löytyvät myös näistä kodeista”, miettii Marianne.